Podczas jednego dyżuru fotoradaru, jest on w stanie wykonać nawet do kilku tysięcy zdjęć wykroczeń. Lampa błyskowa używana jest jedynie w nocy i ma czerwonawy kolor aby nie oślepić kierowcy. Często fotografowany obiekt jest doświetlany światłem podczerwonym, które jest w ogóle niewidoczne dla człowieka. Kiedy fotoradar nam zrobi fotkę? Zazwyczaj prędkość, po której fotoradar rejestruje wykroczenie jest ustawiana z pewnym limitem błędu.
Fotoradar zrobi fotkę, gdy samochód przekroczy dopuszczalną prędkość o około 5 procent. Zdjęcie jest wysyłane kierowcy pocztą po rozpoznaniu rejestracji auta pod warunkiem, że na zdjęciu nie ma innych samochodów. Jeśli aut jest kilka na różnych pasach, rozpoznanie który popełnił wykroczenie jest niemożliwe. W takiej sytuacji wykroczenie może się kierowcy „upiec”. Jak doskonale wiemy, fotoradary mogą być również przenośne, rozstawiane w dowolnym miejscu przez patrol drogówki.
Policja dysponuje też wideo rejestratorami montowanymi w samochodach cywilnych. Ciężko powiedzieć co to za samochody, gdyż policja co jakiś czas je zmienia.